Deklaracja dostępności |
![]() |
![]() |
Sąd Rejonowy w Olsztynie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej http://olsztyn.sr.gov.pl
Data publikacji i aktualizacjiData publikacji strony internetowej: 2010-04-07 Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2016-08-22
Status pod względem zgodności z ustawąStrona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
Wyłączenia
Sąd Rejonowy w Olsztynie dokłada starań, aby na bieżąco zwiększać dostępność oraz usuwać stwierdzone bariery na stronie internetowej. Obecnie trwają prace nad dostosowaniem strony do wymogów WCAG 2.1.
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Skróty klawiaturowe Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki. Ułatwienia na stronie podmiotowej BIP
Informacje zwrotne i dane kontaktoweW przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Koordynator do spraw dostępności Katarzyna Kieżel.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać:
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.
Skargi i odwołaniaNa niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę na adres:
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich – adres strony internetowej: https://www.rpo.gov.pl/
Dostępność architektoniczna
1. Siedziba główna Sądu Rejonowego w Olsztynie – ul. Dąbrowszczaków 44, 10-543 Olsztyn.W budynku mieszczą się: I i X Wydział Cywilny, II Wydział Karny, III Wydział Rodzinny i Nieletnich, VI Wydział Ksiąg Wieczystych, Oddział Administracyjny, Oddział Kadr, Oddział Informatyczny, Gabinety Prezesa i Dyrektora Sądu, Kasa, Biuro Obsługi Interesanta, Biuro Podawcze.
Dostępność wejścia do budynkuDo budynku głównej siedziby sądu przy ulicy Dąbrowszczaków prowadzą szerokie kamienne schody z poręczami po każdej ze stron. Drzwi do budynku otwierają się automatycznie. Obok wejścia głównego z lewej strony znajduje się podjazd dla wózków inwalidzkich, który prowadzi do windy dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przy windzie znajduje się domofon, umożliwiający przywołanie pracownika ochrony, który sprowadza windę na dół i wprowadza osobę potrzebującą wsparcia na teren sądu lub we wskazane miejsce. Pracownik ochrony w razie potrzeby udzieli wszelkiej pomocy oraz wskaże miejsce, do którego należy się skierować, aby załatwić sprawę. Wszyscy interesanci zobowiązani są do poddania się kontroli przeprowadzonej przez służbę ochrony obiektu. Kontrola polega na przejściu przez bramkę elektromagnetyczną służącą do wykrywania metali i przedmiotów niebezpiecznych lub sprawdzeniu przy pomocy ręcznego wykrywacza metali. Obok bramki znajduje się bramka wahadłowa.
Dostępność korytarzy, schodów, wind i sal rozprawBudynek Sądu Rejonowego w Olsztynie nie posiada barier architektonicznych utrudniających poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami, a jego zewnętrzna i wewnętrzna infrastruktura zapewnia nieskrępowany dostęp do sal rozpraw i pomieszczeń biurowych. Na parterze umiejscowione zostały komórki organizacyjne, zajmujące się bezpośrednią obsługą interesantów, tj. Biuro Obsługi Interesanta, Biuro Podawcze, Czytelnia akt - pokój nr 52, Przyjazny Pokój Przesłuchań nr 10, Szatnia, Kasa – pokój nr 53. Wchodząc głównym wejściem po lewej stronie znajduje się główna klatka schodowa. W głębi korytarza na wprost znajduje się druga klatka schodowa. Wszystkie klatki schodowe wyposażone są w poręcze. W budynku na każdej kondygnacji znajdują się dwie windy. Drzwi windy otwierają się automatycznie, a sygnalizacja optyczna umożliwia łatwą identyfikację dźwigu oraz informuje o położeniu kabiny. Windy wyposażone są w przyciski oznaczone językiem Braille’a. W budynku nie ma oznaczeń kontrastowych oraz druku powiększonego. W budynku Sądu Rejonowego w Olsztynie znajduje się 20 sal rozpraw: na PARTERZE znajdują się sale: nr 22, 29, 35, 47, 48 , na I PIĘTRZE znajdują się sale: nr 101, 123, 131, 136, 150, na II PIĘTRZE znajdują się sale: 215, 223, 229, 244 , na III PIĘTRZE znajdują się sale: 301, 217, 324, 330, 332, 334. Dodatkowo w miejscach gdzie występuje różnica poziomów zamontowane są platformy schodowe (hol parter – VI Księgi Wieczyste, hol trzecie piętro – I i X Wydział Cywilny). Rozprawy wywoływane są przy wykorzystaniu informacji głosowych przez głośnik lub przez osoby obsługujące protokoły. W budynku znajdują się toalety przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Parter - pomieszczenie numer 45 (dodatkowo toaleta wyposażona jest w przewijak dla niemowląt), pierwsze piętro - pomieszczenie z numerem 125, drugie piętro - pomieszczenie z numerem 219 oraz trzecie piętro - pomieszczenie z numerem 320. Na każdym piętrze umiejscowiona jest tablica informacyjna z numerami sal rozpraw i strzałkami kierunkowymi oraz informacją o innych pomieszczaniach znajdujących się na danym piętrze. W budynku dostępne są pętle indukcyjne w Biurze Obsługi Interesanta stanowisko nr 5 oraz w Biurze Podawczym. Osoby ze szczególnymi potrzebami w razie konieczności otrzymają niezbędne wsparcie umożliwiające realizację ich potrzeb. Każda osoba może zwrócić się do pracownika ochrony w celu uzyskania niezbędnej pomocy i informacji.
Dostępność parkinguSąd Rejonowy w Olsztynie dysponuje 1 miejscem dla osób niepełnosprawnych, które znajduje się na dziedzińcu wewnętrznym sądu. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku sądowego wzdłuż ulicy Dąbrowszczaków jest parking miejski, ogólnodostępny ze stanowiskami dla osób niepełnosprawnych. Parking ten objęty jest strefą płatnego parkowania (podstrefa C). Informacja o stawkach opłat za postój dostępna jest tutaj. Informacje o prawie wstępu z psem asystującymDo budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Informacja o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscuW Biurze Obsługi Interesanta jest możliwe skorzystanie z pomocy tłumacza języka migowego on-line (stanowisko nr 5) oraz jest możliwe skorzystanie z tłumacza za pośrednictwem strony internetowej sądu po linkiem: https://pzgomaz.com/announcement?customer=SR_Olsztyn Aplikacje mobilneSąd Rejonowy w Olsztynie nie posiada aplikacji mobilnych.
2. Siedziba VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru SądowegoorazIV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych– ul. Partyzantów 70, 10-523 Olsztyn
Dostępność wejścia do budynkuDo budynku Sądu wchodzimy od ulicy Partyzantów. Wszyscy interesanci zobowiązani są do poddania się kontroli przeprowadzonej przez służbę ochrony obiektu. Po prawej stronie znajduje się portiernia, gdzie możemy uzyskać informację od pracownika ochrony, jak i gdzie udać się, aby załatwić sprawę. Po lewej stronie znajduje się klatka schodowa prowadząca na pierwsze, drugie i trzecie piętro. Na wprost głównego holu znajduje się Biuro Podawcze. Po lewej stronie znajduje się gabinet lekarski (pomieszczenie nr 5). Parter pozbawiony jest barier architektonicznych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym.
Dostępność korytarzy, schodów, wind i sal rozprawNa parterze znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych. Budynek nie posiada windy. Korytarze na poziomie parteru umożliwiają swobodne poruszanie się na wózkach inwalidzkich. W budynku nie ma platform, pochylni, pętli indukcyjnych lub informacji głosowych. W budynku znajdują się dwie sale rozpraw: parter sala nr 1 bez barier architektonicznych oraz sala na I piętrze nr 113 istniejebariera architektoniczna w postaci schodów.
Dostępność parkinguW bezpośrednim sąsiedztwie budynku sądowego wzdłuż ulicy Partyzantów zlokalizowany jest parking miejski, ogólnodostępny ze stanowiskami dla osób niepełnosprawnych. Parking ten objęty jest strefą płatnego parkowania (podstrefa C). Informacja o stawkach opłat za postój dostępna jest tutaj.
Informacje o prawie wstępu z psem asystującymDo budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Informacja o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscuNa dzień publikacji niniejszej deklaracji w budynku Sądu Rejonowego w Olsztynie przy ul. Partyzantów nie ma możliwości skorzystania z usług tłumacza migowego na miejscu tylko jest możliwe skorzystania z tłumacza za pośrednictwem strony internetowej sądu po linkiem: https://pzgomaz.com/announcement?customer=SR_Olsztyn Osoby ze szczególnymi potrzebami w razie konieczności otrzymają niezbędne wsparcie umożliwiające realizację ich potrzeb. Każda osoba może zwrócić się do pracownika ochrony w celu uzyskania niezbędnej pomocy i informacji.
3. Siedziba I Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej ( I piętro)oraz II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej (III piętro) - ul. Dąbrowszczaków 10, 10-539 Olsztyn.Dostępność wejścia do budynkuPomieszczenia sądu mieszczą się w starej kamienicy, na pierwszym i trzecim piętrze. Wejście główne jest od ul. Dąbrowszczaków. Budynek posiada bariery architektoniczne. Wejście do budynku, a następnie do pomieszczeń biurowych odbywa się po stromych, drewnianych schodach na pierwsze i trzecie piętro. Schody posiadają poręcz. Wszyscy interesanci zobowiązani są do poddania się kontroli przeprowadzonej przez służbę ochrony obiektu. Na parterze znajduje się skrzynka pocztowa gdzie można wrzucać korespondencję. Obok skrzynki znajduję się tablica informacyjna z numerami telefonów do pracowników I i II ZKSS. Na trzecim piętrze mieści się Ośrodek Kuratorski nr 2 (pom. 14,15,12). W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym.
Dostępność korytarzy, schodów, windW budynku nie ma platform, pochylni, pętli indukcyjnych lub informacji głosowych. Budynek nie posiada windy. W budynku nie ma toalet dla osób niepełnosprawnych.
Dostępność parkinguW bezpośrednim sąsiedztwie budynku sądowego wzdłuż ulicy Dąbrowszczaków jest parking miejski, ogólnodostępny ze stanowiskami dla osób niepełnosprawnych. Parking ten objęty jest strefą płatnego parkowania (podstrefa C). Informacje o stawkach opłat za postój dostępne są tutaj.
Informacje o prawie wstępu z psem asystującymDo budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Informacja o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscuNa dzień publikacji niniejszej deklaracji w budynku Sądu Rejonowego w Olsztynie przy ul. Partyzantów nie ma możliwości skorzystania z usług tłumacza migowego na miejscu tylko jest możliwe skorzystania z tłumacza za pośrednictwem strony internetowej sądu po linkiem: https://pzgomaz.com/announcement?customer=SR_Olsztyn Osoby ze szczególnymi potrzebami w razie konieczności otrzymają niezbędne wsparcie umożliwiające realizację ich potrzeb. Każda osoba może zwrócić się do pracownika ochrony w celu uzyskania niezbędnej pomocy i informacji.
4. Ośrodek Kuratorski nr 1 (I piętro) - ul. Dąbrowszczaków 2, 10-539 Olsztyn
Dostępność wejścia do budynkuPomieszczenia sądu mieszczą się w starej kamienicy, na pierwszym piętrze, która nie jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wejście główne jest od ul. Dąbrowszczaków. Budynek posiada bariery architektoniczne. Wejście do budynku a następnie do pomieszczeń biurowych odbywa się po stromych, drewnianych schodach. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym.
Dostępność korytarzy, schodów, windW budynku nie ma platform, pochylni, pętli indukcyjnych lub informacji głosowych. Budynek nie posiada windy.
Dostępność parkinguW bezpośrednim sąsiedztwie budynku sądowego wzdłuż ulicy Dąbrowszczaków jest parking miejski, ogólnodostępny ze stanowiskami dla osób niepełnosprawnych. Parking ten objęty jest strefą płatnego parkowania (podstrefa C). Informacje o stawkach opłat za postój dostępne są tutaj.
Informacje o prawie wstępu z psem asystującymDo budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Informacja o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscuNa dzień publikacji niniejszej deklaracji w budynku Sądu Rejonowego w Olsztynie przy ul. Partyzantów nie ma możliwości skorzystania z usług tłumacza migowego na miejscu tylko jest możliwe skorzystania z tłumacza za pośrednictwem strony internetowej sądu po linkiem: https://pzgomaz.com/announcement?customer=SR_Olsztyn Osoby ze szczególnymi potrzebami w razie konieczności otrzymają niezbędne wsparcie umożliwiające realizację ich potrzeb.
5. Siedziba Oddziału Finansowego i Gospodarczego (parter) - ul. Dąbrowszczaków 33, 10-539 Olsztyn.
Dostępność wejścia do budynkuPomieszczenia sądu mieszczą się w starej kamienicy, na parterze, która nie jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wejście główne jest od ul. Dąbrowszczaków. Budynek posiada bariery architektoniczne. Wejście do budynku, a następnie do pomieszczeń biurowych odbywa się po schodach. Przed wejściem do budynku jest domofon. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym. Dostępność korytarzy, schodów, windW budynku nie ma platform, pochylni, pętli indukcyjnych lub informacji głosowych. Budynek nie posiada windy. W budynku nie ma toalet dla osób niepełnosprawnych.
Dostępność parkinguW bezpośrednim sąsiedztwie budynku sądowego wzdłuż ulicy Dąbrowszczaków jest parking miejski, ogólnodostępny ze stanowiskami dla osób niepełnosprawnych. Parking ten objęty jest strefą płatnego parkowania (podstrefa C). Informację o stawkach opłat za postój dostępne są tutaj.
Informacje o prawie wstępu z psem asystującymDo budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Informacja o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscuNa dzień publikacji niniejszej deklaracji w budynku Sądu Rejonowego w Olsztynie przy ul. Partyzantów nie ma możliwości skorzystania z usług tłumacza migowego na miejscu tylko jest możliwe skorzystania z tłumacza za pośrednictwem strony internetowej sądu po linkiem: https://pzgomaz.com/announcement?customer=SR_Olsztyn Osoby ze szczególnymi potrzebami w razie konieczności otrzymają niezbędne wsparcie umożliwiające realizację ich potrzeb.
6. Siedziba V Wydziału Gospodarczego - ul. Dworcowa 3C, 10-413 Olsztyn.
Dostępność wejścia do budynkuWejście główne jest od ul. Dworcowej. Wszyscy interesanci Sądu zobowiązani są poddać się kontroli przeprowadzonej przez służbę ochrony obiektu. Kontrola polega na przejściu przez bramkę elektromagnetyczną służącą do wykrywania metali i przedmiotów niebezpiecznych lub sprawdzeniu przy pomocy ręcznego wykrywacza metali. Budynek nie posiada barier architektonicznych utrudniających poruszanie się po nim osób z niepełnosprawnościami, a jego zewnętrzna i wewnętrzna infrastruktura zapewnia nieskrępowany dostęp do sal rozpraw, czytelni czy pomieszczeń biurowych osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. W budynku występują dwie kondygnacje, parter i piętro. Na pierwsze piętro prowadzą dwie klatki schodowe. Pierwsza znajduje się po lewej stronie przy wejściu głównym a druga znajduje się na końcu holu po prawej stronie na parterze. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim w celu dostania się na pierwsze pięto muszą zgłosić się do pracownika ochrony, który poinstruuje je jak dostać się do windy, która znajduje się w budynku Europa Center. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym.
Dostępność korytarzy, schodów, wind, sal rozprawKorytarze umożliwiają poruszanie się swobodnie osób z dysfunkcjami ruchowymi. W budynku nie ma platform, pochylni, pętli indukcyjnych lub informacji głosowych. W celu dostania się do pomieszczeń sądu znajdujących się na I piętrze możliwe jest skorzystanie z windy znajdującej się w budynku Europa Center (poprzez łącznik, wsparcia udzieli ochrona). W budynku na parterze są toalety dla osób niepełnosprawnych (pomieszczenie nr 8 – toaleta męska, pomieszczenie nr 9 – toaleta damska). Przy wejściu po prawej stronie na ścianie wisi tablica informacyjna z wykazem pomieszczeń. Na parterze znajdują się następujące sale rozpraw: sala z numerem 1,2,4,5,14 bez barier architektonicznych.
Dostępność parkinguPrzed budynkiem znajduje się duży parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych. Parking jest płatny dla wszystkich. Pierwsze 30 minut jest darmowe. Regulamin parkingu znajduje się na tablicy informacyjnej przed wjazdem na parking.
Informacje o prawie wstępu z psem asystującymDo budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Informacja o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscuNa dzień publikacji niniejszej deklaracji w budynku Sądu Rejonowego w Olsztynie przy ul. Partyzantów nie ma możliwości skorzystania z usług tłumacza migowego na miejscu tylko jest możliwe skorzystania z tłumacza za pośrednictwem strony internetowej sądu po linkiem: https://pzgomaz.com/announcement?customer=SR_Olsztyn Osoby ze szczególnymi potrzebami w razie konieczności otrzymają niezbędne wsparcie umożliwiające realizację ich potrzeb. Każda osoba może zwrócić się do pracownika ochrony w celu uzyskania niezbędnej pomocy i informacji.
7. Siedziba archiwum zakładowego - ul. Towarowa 9B
Dostępność wejścia do budynkuWejście główne jest od strony parkingu należącego do firmy Agroma. Do budynku nie mają dostępu osoby z zewnątrz. Przed wejściem należy zadzwonić dzwonkiem, który znajduje się przy wejściu głównym. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym.
Dostępność korytarzy, schodów, windPrzed budynkiem po prawej stronie znajduje się rampa po której osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim może wjechać na teren budynku. Budynek jest parterowy. Korytarze w budynku umożliwiają poruszanie się swobodnie osób z dysfunkcjami ruchowymi. W budynku nie ma pętli indukcyjnych, informacji głosowych. W budynku nie ma toalet dla osób niepełnosprawnych.
Dostępność parkinguPrzed budynkiem znajduje się parking wzdłuż budynku archiwum. Parking znajduje się na terenie należącym do administratora obiektu. Jest to teren zamknięty.
Informacje o prawie wstępu z psem asystującymDo budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Informacja o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscuNa dzień publikacji niniejszej deklaracji w budynku Sądu Rejonowego w Olsztynie przy ul. Partyzantów nie ma możliwości skorzystania z usług tłumacza migowego na miejscu tylko jest możliwe skorzystania z tłumacza za pośrednictwem strony internetowej sądu po linkiem: https://pzgomaz.com/announcement?customer=SR_Olsztyn Osoby ze szczególnymi potrzebami w razie konieczności otrzymają niezbędne wsparcie umożliwiające realizację ich potrzeb.
Pokaż/ukryj stopkę artykułu. |